Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler:

Tüm taşımacılık türlerinde olduğu gibi karayolu taşımacılığında da bazı belgelerin kullanılması gerekmektedir. Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler;

TIR Karnesi
Karayolu Taşıma / CMR Belgesi
FİATA Teselüm Belgeleri
CMR Belgesi
Nakliyeci Makbuzu
Paket Postası Makbuzu

Karayolu Taşımacılığı / CMR Belgesi: Tır ve Kamyon konşimentosu olarak da bilinmektedir. Ticari Mallar Güzergah Anlaşması’nı imzalanmış ülkelere karayolu taşımacılığı hizmeti verirken bulundurulması gereken bu belge, taşınan mala gelebilecek zarar, ziyan, hasar, kayıp ve gecikme durumlarında gönderen-alan ve taşıyıcı arasındaki sorumluluk ve yükümlülükleri belirten sözleşmeden oluşur. Belge, üç nüsha olarak hazırlanarak, gönderene-alana ve taşıyıcıya verilir.

FİATA Teselüm Belgeleri: Nakliyeci makbuzu olarak tanımlanabilecek bu belge, sadece karayolu taşımacılığında kullanılmaktadır. Bu belgeleri almak için öncelikle FİATA’ya üye olmak ve federasyondan FİATA lisansı almak gerekmektedir. Ciro edilemez ve kıymetli evrak niteliği taşınmaz özelliklerine sahip olan bu belgenin orijinali, varış yerine ulaştığında ihracatçıya teslim edilir.

Nakliyeci Makbuzu: Taşıma komisyoncuları tarafından düzenlenen ve ihracatçılara malları göndermek üzere teslim aldıklarını gösteren makbuzdur.

Paket Postası Makbuzu: Malların posta ile gönderilmesi söz konusu olduğunda, posta idaresi tarafından düzenlenen belgedir.

Tır Karnesi: Taşımayı yapan tırın ve kamyonun dolu-boş ağırlığı, plaka numarası, bağlı olduğu firmaya ilişkin bilgilerin yer aldığı belgedir.

Etiketler:
Custumer Support
Hello
Can we help you?