Türkmenistan Nakliye

Türkmenistan -Türkiye Nakliyat hakkında bilgi almak istiyorsanız:

Telefon : +90324 336 33 34
GSM : +90546 831 7471
E-mail: info@projeglobal.com

Orta Asya coğrafyasında yükselen pazarlardan biri olan Türkmenistan; güneyde İran, batıda Hazar denizi, kuzeyde Özbekistan ve güneydoğuda Afganistan ile sınırı olan bir Avrasya ülkesidir.

Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat olup ülkede Türkmence dilinin dışında Rusça da konuşulmaktadır. Türkmenistan’ın ticari ortakları arasında Türkiye, İran, Rusya ve Çin yer almaktadır. Orta Asya’da yer alan ülke; doğalgaz, ham petrol yataklarıyla değerli bir coğrafyada bulunmaktadır.

Türkmenistan’ın ihracat kalemleri arasında başta doğalgaz olmak üzere, pamuk, buğday, altın, ham petrol, mineral ve tekstil ürünleri yer almaktadır. Türkiye’nin Türkmenistan’a ihraç ettiği ürünler arasında ise inşaat malzemeleri başta olmak üzere, demir-çelik ürünleri, motorlu taşıtlar ve gıda ürünleri yer almaktadır.

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Türkmenistan-Afganistan ve Hazar Denizi’nin yer aldığı bölgede, transit taşımacılık koridoru projesi olan Lapis Lazuli anlaşması, 2017 yılı Kasım ayında imzalanmıştır. Bu proje ile Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan-Türkmenistan-Afganistan ve Hazar Denizi arasında uluslararası taşımacılık yapılırken, Karadeniz’deki limanlar kullanılarak veya Bakü-Tiflis-Kars demiryolu üzerinden Boğaz Köprüleri ve Marmaray aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan bir transit koridoru oluşturulması hedeflenmektedir.

Etiketler:, , ,